Kogu ilm on must-valge. Väga ilus, aga värvid on kadunud. On vaid valge ja must ja hall. Nii taevas kui maa peal, looduses ja inimeste seas. Looduses valitseb valge, inimeste seas pigem must – kõik on nii halb ja paha: paha viirus, paha lumi, paha valitsus, paha opositsioon ja kõik muu on ka paha. Hea on istuda kodus ja mitte sellest välja teha, las nad rapsivad, küll ära väsivad. Mulle tundub, et see on valdav emotsioon. Ma ei ole kindel, et me peame laskma rapsida endi saatustega, endi riigiga, me ise saame ju pihta.
Aga mina istun kodus ja kütan pliiti, ma ei pääse kuhugi. Olen hundivalves. Jahimehed helistasid jälle, et hoidke nüüd lambad kinni, hundijäljed on kohe meie maja taga. Eks nad seal ole, metskitsekari kadus juba mõnda aega tagasi üle tee rapsipõllult ära, küllap nad kartma hakkasid.
Meie lambakari on ikka saanud laudast väljas käia, jalutamas, jahutamas. Biopõrandaküte töötab praegu täistuuridel ja loomadel on palav. Sügavallapanusõnnikut on juba paks kiht kogunenud ja see käärib, tekitab soojust. Lauda katuselt ulatavad purikad maani, lumi katusel sulab. Hommikul laseme loomad ikkagi välja, õhtul, enne pimedat ajame lauta tagasi, laut ju kohe maja juures, aga mis see aitab. Ustel on haagid ja nüüd ka riivid, et midagi kogemata lahti ei vajuks. Kõik uksed on kinni ja kontrollitud. Ma ei ole kindel, et kõik lambad sellegipoolest eluga pääseksid, kui hundid ümber lauda jooksma hakkavad. Lambakari läheb paljalt hundilõhna peale paanikasse ja hakkab ringiratast jooksma, kuhjub hunnikusse. Päris kindlasti tallutakse mõned surnuks ja mu kenasti tiined loomad aborteeruvad.
Kitsekari käitub natuke teistmoodi. Ma ei ole küll hundirünnakut näinud, aga naabri koera peale tõmbas kitsekari end ringi, sarved õieli väljapoole, talled ringi keskel. Ma loodan, et see töötab. Loodan südamest. Koerad magavad nüüd toas, päeval on nad ikka õues. Border collid peavad saama liikuda, nad ei ole toakoerad. Õueülem kass Petka saab ka välja, aga katsun siis ise temaga koos jalutada. Poleks iial uskunud, et ma kassi hakkan jalutamas käima! Aga ise ei saa ma midagi teha muud, kui hoida pidevalt tule all, et õue ümber suitsulõhna oleks, mis metslooma peletaks.
Targad siin facebookis teavad rääkida, et võta karjavalvekoer, see hoiab hundid eemal. Päris nii lihtne see ei ole, meil oli koer. Suur ja võimas ja väga tore kesk-aasialane Juku. Kahjuks ei osanud mina teda õpetada, polnud aegagi selleks kogu muu tegevuse kõrvalt, talu ei pea end ise. Meil koera kasvatamine ei õnnestunud, lambaid läks tema nahka paraja hundirünnaku jagu. Pealegi ei meeldi Nöpsile, meie vanale kitsele, koerad üldse. Ta võitles Jukuga, see sai igal võimalusel sarvega, ta äsas sarvega ka Mossele, meie noorele borderile. Mosse ei tule enam karja juurde, kardab. Teen temaga igapäevaselt tööd, et ta hirmudest üle saada, et minu sõna oleks kõvem kui kitse sarv. Praegu me ei ole küll valmis uut koera karja võtma. Seniks laseme oma kahel border collil ümber karjamaa joosta, märgistada, piire märkida. Ehk aitab ka.
Lambakasvatajatel on pikk loetelu nõuetest, kuidas ja kus ta omi loomi peab pidama, kuidas märgistama või hooldama. Koerte, kasside ja muude lemmikloomade pidamisel kehtivad reeglid, esmalt ikka see, et olgu märgistatud ja oma territooriumil. Millegipärast on hundipidajatel lubatud omi hunte võõrastel maadel karjatada, ilma igasuguse kontrollita või märgistuseta loomad pealegi. Hunte on kindlasti vähem kui lambaid, ehitaks äkki hoopis neile hundikindlad aiad? Või kiibistaks kõik sündinud hundikutsikad, siis on lambakasvatajatel hea äppi abil vaadata, kus nad liiguvad. Hoia äpp on meil ju olemas. Seniks, kui nii ei ole, helistab naaber, kui kuuleb maja tagant ulgumist, jahimees, et nägi jälgi või konstaabel, et teatati järjekordsest murdmiseks. Me valvame. Hundipidajad aga on õnnelikud.
Lootust annab see, et ükskord tuleb päike välja ja varjud poevad peitu. Värvid löövad särama, sest nad ei ole ju kadunud, nad on lihtsalt peidus ja ootavad oma aega. Küllap juhtub see ka niimoodi inimilmas. Loodetavasti.